Wakacje z dzieckiem chorym na atopowe zapalenie skóry

Zbliża się sezon letni, a co za tym idzie wiele osób zaczyna planować swój urlop. Wśród nich znajdują się również rodzice z dziećmi chorymi na atopowe zapalenie skóry.

Niewątpliwie muszą oni nieco uważniej przygotować się do podróży.

O tym, na co zwrócić uwagę i jak postępować w niektórych sytuacjach, które często mają miejsce podczas letnich podróży z dzieckiem, przeczytają Państwo w tym artykule.



Jak wybrać miejsce na urlop?


Zmiana klimatu, świeże powietrze i relaks korzystnie wpływają na system immunologiczny i nasz organizm szybciej się regeneruje.

AZS to choroba wiążąca się z wieloma ograniczeniami, które często narzucają rodzicom kierunek podróży. Najważniejsze powinno być unikanie alergenów, które nasilają objawy AZS. Dlatego istotną kwestią jest to, by wybrane miejsce było przemyślane a najlepiej sprawdzone. Używane poduszki czy pościele powinny być hipoalergiczne, a w ośrodku nie powinno być żadnej pleśni i roztoczy.

Jeżeli wiedzą Państwo, że u Państwa dziecka objawy AZS wzmagają się np. pod wpływem narażenia na pyłki konkretnych roślin, warto wybrać miejsce, gdzie będzie ich znacznie mniej.

Szczególnie korzystnie wpływają na stan skóry wyjazdy nad morze i kąpiele w słonej wodzie. Powietrze blisko morza jest wolne od alergenów i ma dużą wilgotność. Korzystne właściwości ma sól z Morza Martwego, która odżywia i nawilża skórę jednocześnie ją uspokajając. Jednak każda słona morska woda będzie wpływała pozytywnie na skórę. Ważne by potem opłukać skórę w czystej słodkiej wodzie i nałożyć natłuszczający krem pielęgnujący dla skóry atopowej.



Co z kąpielami słonecznymi?


Istnieje przeświadczenie, że dziecko a AZS nie powinno być narażone na promienie słoneczne. Promienie ultrafioletowe zwykle mają zdolność wyciszania stanów zapalnych na skórze. Należy jednak pamiętać, że skóra dziecka jest cieńsza i bardziej delikatna. Dodatkowo skóra chorego dziecka pozbawiona jest płaszcza hydrolipidowego. Słońce wysusza i może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Oznacza to, że nie wolno bezkarnie wylegiwać się na słońcu. Dzieci nie powinny przebywać w pełnym słońcu w południe – wystarczy przebywanie w cieniu. Ważne jest również stosowanie kremów z hipoalergicznymi filtrami, najlepiej mineralnymi, które nie penetrują skóry a tworzą jedynie powłokę na jej powierzchni.

Wybierając się na urlop warto zabrać ze sobą higrometr, który pozwoli monitorować wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Najlepiej aby była ona na poziomie co najmniej 60%. W upalne dni warto postawić w pokoju miskę z wodą lub urządzenie rozpylające w powietrzu wodny aerozol.



Może basen?


Co prawda niektórzy twierdzą, że kąpiele w chlorowanej wodzie poprawiają stan ich skóry, jednak należy do tego podejść z rezerwą ponieważ u innych mogą przynieść całkiem odwrotny skutek.Chlor działa antyseptycznie ale też mocno wysusza. Można poszukać basenu, w którym woda jest ozonowana a przez to łagodniejsza dla chorej skóry. Ważne żeby po kąpieli opłukać skórę pod prysznice i posmarować kosmetykiem silnie natłuszczającym.



Co będziemy tam jeść?


Należy pamiętać, że AZS ma podłoże alergiczne. Mogą to być alergeny kontaktowe, wziewne ale najczęściej są to alergeny pokarmowe. Jeżeli wiemy co uczula dziecko unikamy tych pokarmów. Zasada ta tyczy się tez wakacji.

Podczas wojaży na pewno kusić nas będą nowe smaki i zapachy ale zawsze warto upewnić się jaki jest dokładny skład danej potrawy i zweryfikować czy na pewno żaden składnik nie zaszkodzi maluchowi.. Często rodzice małego alergika zmuszeni są na urlopie gotować posiłki sami. Wybierając miejce na nocleg upewnijmy się czy dostępna jest kuchnia i jakie ma wyposażenie. Czy do dyspozycji będziemy mieli lodówkę. Czy komfortowe będzie tam przygotowywanie posiłków włącznie z obiadem.



Jak dbać o dziecko w czasie podróży?

Aby zapewnić swojemu dziecko komfort podczas podróży autem, pociągiem czy autobusem należy przede wszystkim zabrać ze sobą używane kosmetyki i leki, które są w stanie wyciszyć ewentualne ogniska choroby i odpowiednio nawilżą oraz odżywią skórę.

Ważny jest również wybór hipoalergicznych, wykonanych z naturalnych materiałów i pozbawionych drażniących elementów ubranek. Gdy skóra będzie mogła swobodnie oddychać i nie będzie drażniona, komfort dziecka zdecydowanie się poprawi.