Jak dbać o ubranka dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry?

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, skóra dziecka z AZS wymaga specjalnego traktowania, które nie będzie jej podrażniało, a jednocześnie będzie ją odpowiednio pielęgnowało i nawilżało.

 

Po wpisach na temat wyboru odpowiedniej odzieży dla maluszków, a także tego, czego unikać w czasie wakacji, przyszła pora na garść informacji o tym, jak należy dbać o ubranka dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry.

 

Szczególne wymagania wynikają nie tylko z faktu, że odzież wybierana dla dzieci z AZS jest wykonana tylko z naturalnych materiałów, ale również dlatego, że skóra takiego maluszka jest szczególnie wrażliwa na kontakt z wszelkiego rodzaju drażniącymi środkami chemicznymi, którymi zazwyczaj pierze się w domach elementy garderoby.

 

Pierwszą kwestią, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest częstotliwość prania.

 

Ubrania dziecka z AZS powinny trafiać do pralki znacznie częściej niż w przypadku zdrowego malucha. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż skóra pociechy jest kilkakrotnie w ciągu dnia smarowana tłustymi kremami, które zwyczajnie brudzą odzież. Należy dbać o to, by maluch zawsze był ubierany w czyste ubrania.

 

Warto pamiętać również o tym, by zawsze prać zakupione ubrania przed ich pierwszym użyciem.

 

Tym sposobem można uniknąć kontaktu skóry z mocnymi środkami chemicznymi wykorzystywanymi często w sklepach.

 

Do prania należy zaś wykorzystywać tylko bezpieczne i delikatne środki czyszczące.

 

Lepiej wybierać płyny niż proszki, ponieważ preparaty tego typu w znacznie mniejszym stopniu osadzają się na materiałach. Jeżeli zabrudzenia na tkaninie są zbyt mocne i delikatne środki są niewystarczające do ich wywabienia, można użyć silniejszego płynu, jednak potem warto wyprać ubranka drugi raz w delikatniejszym preparacie.

 

Dodatkowo zaleca się rezygnację z wszelkiego rodzaju środków perfumowanych, gdyż mają one działanie silnie drażniące. Dlatego też odradza się stosowania płynów do płukania tkanin, które zazwyczaj są mocno perfumowane.

Zamiast tego warto korzystać z programu płukania i korzystać z niego dodatkowo po każdym praniu odzieży.