Atopowe zapalenie skóry u dziecka - jak radzić sobie ze swędzeniem skóry i czy można jemu zapobiec?

Najbardziej dokuczliwym objawem atopowego zapalenia skóry u dziecka jest uporczywy świąd skóry, który powoduje, że dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione. AZS zaliczane jest do grona zapalnych chorób skóry. Wywoływane jest na tle alergicznym i wykazuje się fazami remisji i zaostrzeń. W fazie zaostrzenia skóra dziecka jest niezwykle narażona na podrażnienia, także na skutek zadrapań. Swędzenie to objaw, nad którym należy starać się zapanować.

 

Unikaj czynników uczulających i drażniących

W diagnostyce AZS bardzo ważne jest rozpoznanie czynników uczulających. Jeżeli uda nam się dotrzeć do tego na co dziecko jest uczulone należy bezwzględnie tego unikać, aby nie dopuszczać do zaostrzeń choroby, a także przyspieszyć leczenie aktywnych ognisk zapalnych.

Płyny i żele do mycia nie powinny zawierać SLS (Sodium Laureth Sulfate) oraz parabenów, perfum i barwników. Niestety kolorowe, mocno pieniące się produkty dla dzieci nie są najlepszym wyborem.

Czasami np. zabawa kolorową plasteliną może mieć przykre skutki. Dlatego warto zwracać uwagę czym bawi się nasze dziecko i w razie zaobserwowania zmian z tego zrezygnować, bowiem alergia może występować też w formie kontaktowej czyli objawiać się po dotknięciu uczulającej substancji.

 

Pielęgnuj skórę dziecka

Skóra dziecka z AZS to skóra sucha. Często pękająca i łuszcząca się. Stosowanie specjalistycznych środków do pielęgnacji skóry dziecka z AZS przyniesie mu ulgę. Dziecko smarujemy nie tylko w fazie zaostrzeń, ale również w okresach remisji. Produkty do pielęgnacji, zwane emolientami, intensywnie nawilżają i natłuszczają skórę.

Emulsje, kremy i maści łagodzą świąd. Stosowane w okresach remisji skutecznie zapobiegają i wydłużają okresy pomiędzy zaostrzeniami choroby. Kupując odpowiedni preparat patrzmy na skład. Unikajmy produktów z parabenami, perfumowanych i mocno zakonserwowanych. To samo tyczy się preparatów myjących do skóry i włosów. Można również spróbować „babcinych” przepisów na kąpiele z krochmalem lub siemieniem lnianym.

Niestety czasami w okresie zaostrzeń nie obędzie się bez maści i kremów sterydowych lub z inhibitorami kalcyneuryny. Stosujmy je jednak tylko pod kontrola lekarza i przez jak najkrótszy możliwy czas.

    

Leki antyhistaminowe

W niektórych przypadkach pomóc też mogą leki przeciwhistaminowe. Działają łagodząco na świąd i przyspieszają leczenie ognisk zapalnych. Niektóre z preparatów farmaceutycznych dodatkowo wykazują działanie wyciszające i ułatwiające zasypianie, co jest szczególnie ważne u małych dzieci. Stosowanie takich preparatów powinno być zawsze zalecone przez lekarza.

    

Postaw na odzież z naturalnych materiałów, wolną od barwników

Ważnym elementem pielęgnacji dziecka z AZS jest dobór ubranek. Rekomendowane są te wykonanie ze stuprocentowej, naturalnej bawełny organicznej lub bambusa, wolne od sztucznych barwników i innych alergenów. Takie ubranka powinny być przewiewne i przyjazne dla delikatnej skóry dziecka.

Należy prać je w proszkach dedykowanych alergikom i płukać obficie.

Małym dzieciom warto zakładać specjalistyczną odzież barierową, która w stanach zaostrzenia choroby zapobiegnie drapaniu. Rękawiczki-niedrapki zintegrowane z rękawkiem uchronią malucha przed zranieniami spowodowanymi mimowolnym drapaniem. Ognisk zapalnych nie powinno się podrażniać, ponieważ w ten sposób utrudnia się ich gojenie.