Atopowe zapalenie skóry

dziecko z AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS) i inne dermatozy przebiegające ze świądem i podrażnieniami to schorzenia bardzo uciążliwe dla dziecka ale też całej rodziny. Niestety występują coraz częściej i dotykają głównie niemowlęta i malutkie dzieci.

„Opieka nad dzieckiem z umiarkowanym lub ciężkim AZS ma znacząco większy wpływ na funkcjonowanie rodziny niż opieka nad dzieckiem z cukrzycą typu I.” *

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła nawrotowa choroba objawiająca się wybitnie nasilonym świądem spowodowanym występującym stanem zapalnym skóry (zaczerwienienia oraz wysięki) w przypadku dzieci najczęściej na buzi, w zgięciach rąk i nóg. W przypadku małych dzieci za zły stan skóry odpowiedzialne są głównie alergeny pokarmowe ale też wziewne i kontaktowe.

Skóra dziecka dotkniętego chorobą wymaga odpowiedniej pielęgnacji, leczenia farmakologicznego i stosowania diety. Jednak wielu rodziców zapomina o tym jak ważne jest aby ubierać dzieci w tkaniny delikatne i niepodrażniające nadwrażliwej skóry. Liczy się nie tylko sam materiał, należy także zwrócić uwagę na wykończenie ubranka i dodatki, między innymi:

  • Szwy wykonane sztywnymi nićmi mogą drażnić i doprowadzać do stanów zapalnych.
  • Napy z dodatkiem niklu często wywołują kontaktowe odczyny alergiczne.
  • Sztywne metki mogą drapać wrażliwą skórę.
  • wszelkiego rodzaju barwniki, farby, grafiki mogą powodować zbędne reakcje. 

W leczeniu oraz profilaktyce AZS odzież jest jednym ze środków terapeutycznych. Jest ona w bezpośrednim, stałym kontakcie ze skórą i jest jej najbliższa. Najnowsze badania wskazują, że dobra bielizna jest istotnym wsparciem w terapii tej choroby.

Warto zapoznać się z wartościowym artykułem o AZS oraz  serwisem poświęconym tej tematyce.

* „Stress in mothers of young children with eczema” J.Faught, C.Bierl,B.Barton,A.Kemp